Thursday, October 29, 2015

4. loodusringi tund - hobukastan

Sel tunnil jõudsime hobukastnist palju rääkida ja palju teha: meisterdasime, kleepisime, kirjutasime ja sõime! Nüüd kõigest lähemalt.

Esiteks fakte.
Hobukastan ei kasva Eestis looduslikult, vaid on siia sisse toodud. Kooli lähedal võib hobukastanit leida Politseipargis. Puu on umbes 30 meetrit kõrge ja võib elada 200-300 aasta vanuseks.
Hobukastanil on liitlehed, mis meenutavad oma kujult laialiaetud sõrmedega inimese kätt, ainult et käelaba puudub ja "sõrmed" on lehel palju laiemad ning lehti on kokku 7 (mitte 5 nagu inimesel sõrmi).
















Hobukastani õisi võib näha maikuus, siis kui puu õitseb ja meenutab justkui küünaldega kaetud jõulupuud.
 


Sügisel saab puu alt korjada seemneid, mida meie nimetame kastanimunadeks. Aga ettevaatust! - muna ümbritsev kest ehk kupar on mürgine! Mitte kunagi ei tasu hambaid appi võtta, et seda avada.

Kastanimunadest sai iga lapse täna endale meisterdada siili või ämbliku või mõlemad. Lisaks tegi Laura kaelkirjaku ja Jaan tulnuka:)


Puuvihik sai samuti täiendust ühe lehega, mille õpetaja oli nädalaid tagasi korjanud ja kuivama pannud. Hetkel on palju puid juba lehtedest tühjad või on lehed kollaseks muutunud.
Huvitav on veel teada, kuidas on saanud puu endale nimeks just hobukastan. Kas on sellel midagi seost hobustega? Vastus on jah. Hobukastani vilju ehk kastanimune kasutati hobuste köha ravimisel ja selle järgi sai puu endale nime. Loomadega on see puu veel seotud. Nimelt armastab metssiga kastanimune süüa, samamoodi tammetõrusid.
Meie sõime täna ka. Prantsusmaalt toodud kastanikreemi, mis ei ole valmistatud hobukastanist, mis Eestis kasvab, vaid harilikust kastanist.

See oli erilise maitsega ja lapsed võis jagada kaheks: kas maitses nii väga, et oldi valmis terve purk nahka pistma või siis see välimus ja maitse peletas eemale, et ei proovitudki:) Ilmekalt kirjeldab seda maitsmist paar fotot...


Järgmisel nädalal proovime uusi vilju!
Õpetaja Katri

Wednesday, October 28, 2015

Homne ring

Palun võta kaasa Puuvihik. Kes pole veel Puuvihiku raha toonud, siis palun homme 7.- eurot kaasa võtta.
Räägime hobukastanist ja meisterdame siili või ämbliku või kaelkirjaku + üllatus!:)


Õpetaja Katri



Monday, October 26, 2015

Tasuta sissepääs Loodusmuuseumisse


Sel reedel, 30. septembril, saab tasuta terve päeva ulatuses Eesti Loodusmuuseumisse. Soovitan väga! Eriti nendele lastele, kes pole veel käinud. http://www.loodusmuuseum.ee/yrituste-kalender/tasuta-sissepaas-muuseumisse/ Ühiselt sel korral minna ei saa, koos lähme jaanuaris. Õpetaja Katri

Thursday, October 15, 2015

3. loodusringi tunnis olime Politseipargis.

Arutlesime algul teemadel:
mis on mets ja mis on park-mis on neil ühist ja erinevat?
mis on puu ja mis on põõsas?
miks on puud olulised?
Saime huvitavaid mõtteid igaüks...

Rühmatöö oli meil kolmestes rühmades: kaselehekesed, tammelehekesed ja vahtralehekesed. Kõik otsisime erinevate puude lehti ja vilju. Palju küsimusi ja tähelepanu sai hall pähklipuu - selle suur leht ja vili:
Hall pähklipuu on Eestisse sisse toodud, looduslikult Eestis ei kasva. Vajab kasvamiseks palju valgust, päikest ja head mulda. Halli pähklipuu vili on piklikmunaja kujuga, suur (kuni 6 cm pikkune), justkui teritatud tipuga ja krobelise kestaga söödav pähkel, kuid Eestis see pähkel valmib väga harva.

Uurisime välja ka, et Politseipargis kasvab punane vaher ja palju kastaneid ja veel....neid südame-kujulise lehega puid...mis need olid?:) Loomulikult pärnad. Pärni uurime kindlasti veel ja veel, sest meie kooli ümber on neid palju.Mängisime leheviske mängu ja sel korral võitsid vahtralehekesed.
ILUSAT KOOLIVAHEAEGA, viibige palju õues ja imetlege värvilist Eestimaa sügist! Korjake ilusaid lehti ja pange raamatute vahele veel kuivama..
Järgmisel korral räägime kastanist ja meisterdame kastanitest loomakesi. 


Ideid nädalavahetuseks!


Thursday, October 8, 2015

2. loodusringi tund

Meiega liitusid veel neli vahvat väikest loodushuvilist: Emilia, Johanna, Derek ja Jaan. Seltsis on alati segasem:)

Täna alustasime "Puuvihiku" tutvumisega. Sinna kleepisime ära kase-, vahtra- ja tammelehed ning vestlesime nendest, katsusime koort ja uurisime vilju.

Saime vastused hulgale huvitavatele küsimustele, näiteks:
- mis on ühist nätsul ja kasepuul?
 
- millist puud nimetatakse pikaninapuuks?
- milline puu võib elada 1500. aastaseks?



Siin näha ka meie vallatud loodusringi-lapsed pikkade ninadega - mis puu viljad need siis on? :)

Järgmisel nädalal:
-sajuse ilma korral uurime kastanit ning meisterdame kastanitest loomakesi.
-sajuta ilma korral läheme Politseparki puid uurima ning mängima!
Kirjutan täpsemalt üle järgmisel kolmapäeval.


Ideid nädalavahetuseks

Kes tahab imeilusat sügist pere/sõpradega nautida, siis vahendan ühe toreda ürituse infot... Õpetaja Katri




Thursday, October 1, 2015

1. loodusring tund

Ilus sügis on alanud, samamoodi ka meie loodusring.

Tänases tunnis saime üksteisega tuttavaks ja saime teada, et meil on palju Laurasid ja Mariasid.

Mängisime tutvumismängu, katsetasime läbi mängu oma kompimismeelt ja panime puulehed ajalehtede vahele kuivama, et juba järgmises ringis neid herbariseerima hakata.

Lõppes meie ring lõbusa "Leheviske" mänguga, kus kõik jäid viiki:)