Sunday, April 24, 2016

20. loodusringi tund

Meie loodusringi blogi on olnud natukene kevadises unes, aga loodusring on toimunud igal nädalal väga asjalikult :) Põhiliselt oleme tutvunud kevade saabumise märkidega: jälginud nii kevadlillede tärkamist kui rändlindude saabumist.

Mida taim kasvamiseks vajab?
Uurisime seda järgmise animatsiooni alusel.
http://www2.bgfl.org/bgfl2/custom/resources_ftp/client_ftp/ks2/science/plants_pt2/growth.htm

Taimeke vajab kasvuks valgust (päikeselt) ja niiskust (vett). Kui on valgust, on ka soojust.
Kui aga taim saab palju valgust, aga vett üldse, siis ta võib küll idanema hakata, aga kuivab peagi. Kui taim saab ainult vett ja valgust mitte, närbub ta peagi.
Valguse, soojuse ja niiskusega kasvab ja areneb taim hästi, vee abil saab taim juurte kaudu kätte mullast oma "söögi" - vajalikud toitained.


Kevadlilled

LUMIKELLUKE - väga varajane aias kasvav kevadlilleke, külmakindel - ei karda lund ja miinuskraade. Teda võib leida juba siis kui kerge lumevaip veel maapinda katab. Sibullill, kellel kenad valged õied.

PAISELEHT - kasvab teeservades ja metsaservades ning põlluäärtes. Põnev on teada seda, et paiseleht õitseb varakevadel, enne kui taime lehed maa sees on tärganud. Paiselehte kasutatakse ka ravimtaimena -  tema lehtedest tehakse teed kui on köha või nohu (hingamisteede haigused).
 paiselehe leht (meenutab hobuse kabja kuju)

SINILILL - seda kaunist siniste õitega lillekest tunneb vist iga laps. Õisi võib leida ka lillasid, roosasid ja valgeid. Õitseb metsas või metsaservades kui puud veel lehtedes ei ole - siis on nendel kasvamiseks rohkem valgust. Huvitav on teada seda, et sinilille seemneid kannavad laiali peamiselt sipelgad, kes kasutavad söögiks seemnete küljes olevat osa, mis on mahlane ja õlirikas, aga seemet nad ei kahjusta ja nii sinilille seeme levibki!


MÄRTSIKELLUKE - koos lumikellukesega üks esimesi aedades kasvav sibullilli, kes õiteb märtsikuus-aprillikuus. Armastab päikese käes kasvada. Ilus valge kelluka kujuline õis.

VÕILILL - seda taime peetakse umbrohuks, aga võilill on kasulik, kuldkollase õiega meetaim, keda mesilased armastavad. Võilille saab tarvitada ka söögiks - tema noortest lehtedest saab teha salateid ja suppe - kibedat maitset pole tunda. Kibedat maitset annan taimele valge piimmahl, mida vart maitstes tunda on, ent mürgine mahl ei ole.
Võilillest on kirjutatud ka üks lõbus laul:
 


ÜLANE - meie metsades võib leida valget õiega ülast (võsaülane) ja kollase õiega ülast (kollane ülane). Armastab palju valgust ja õitseb aprillikuus ja mais. Tekitab metsa alla "ülase muru", sest armastab kasvada murusate kogumitena :) Ülane on mürgine taim. Kui teda korjata, siis tuleks pärast käed puhtaks pesta. Kui ülaseid kuivatada, siis mürgisus kaob ja neid kasutatakse ravimtaimena - näiteks külmetushaiguste vastu.





No comments:

Post a Comment